W77C032A40DL Integrated Circuit Chip new & original 8-BIT MICROCONTROLLER
Anterwell Technology Ltd.
Contact Now
Brand Name : Anterwell
Model Number : W77C032A40DL
Certification : new & original
Place of Origin : original factory
MOQ : 10pcs
Price : Negotiate
Payment Terms : T/T, Western Union, Paypal
Supply Ability : 7800pcs
Delivery Time : 1 day
Packaging Details : Please contact me for details
Operating Voltage : 4.5 to 5.5 V
Operating Current : 50 mA
Idle Current : 20 mA
Power Down Current : 50 μA
Operating Temperature : 0 to +70 °C
Storage Temperatute : -55 to +150 °C
Contact Now
8-BIT MICROCONTROLLER
GENERAL DESCRIPTION
The W77C032 is a fast 8051 compatible microcontroller with a redesigned processor core without wasted clock and memory cycles. As a result, it executes every 8051 instruction faster than the original 8051 for the same crystal speed. Typically, the instruction executing time of W77C032 is 1.5 to 3 times faster then that of traditional 8051, depending on the type of instruction. In general, the overall performance is about 2.5 times better than the original for the same crystal speed. Giving the same throughput with lower clock speed, power consumption has been improved. Consequently, the W77C032 is a fully static CMOS design; it can also be operated at a lower crystal clock. The W77C032 provides operating voltage from 4.5V to 5.5V. All W77C032 types also support on-chip 1KB SRAM without external memory component and glue logic, saving more I/O pins for users application usage if they use on-chip SRAM instead of external SRAM.
FEATURES
• 8-bit CMOS microcontroller
• High speed architecture of 4 clocks/machine cycle runs up to 40 MHz